Yan Etkileri Çok Olan Sağlık İlaçları

0
679

Yan Etkileri Çok Olan Sağlık İlaçları

Hastalığa şifa olarak kullandığımız ilaçlar, doktor tavsiyesi ile kullanılsa da yan etki açığa çıkabiliyorlar. Bazı ilaçların çok şaşırtacak etkileri de olabilmektedir. İlaçların türleri farklı olsa da yan etkileri aynı olabilir. En yaygın yan etkiler alerjik reaksiyon, bulantı, kalp çarpıntısı ve bağımlılık olarak adlandırılıyor. Bundan dolayı ilaçları kullanmamanız gerekiyorsa prospektüsünü çok dikkatli bir şekilde okuyup yan etkileri hakkında bilgi almanız gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu yan etkisi en fazla olan ilaç antibiyotik ikinci sırada ise ağrı kesici bulunmaktadır. Fazla veya gereksiz kullanımlarında bir sorunu çözerken başka bir sorun ortaya çıkaran ilaçlardır.

 Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir?

İshal: İshal antibiyotik kullananların başına gelen en yaygın yan etkisidir. Antibiyotik ilaçlar biryandan kişide enfeksiyona neden olan bakterileri öldürürken diğer yandan sindirim sistemlerini bozabiliyor. Antibiyotik kullanıldığında eğer bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklar olursa yoğurt yemeli veya zencefil çayı içmelisiniz.

Alerjik Reaksiyon: Bazı bireylerin antibiyotik türlerine alerjisi olabiliyor. Bu antibiyotik türleri kaşıntı, deri dökülmesi ve nefes darlığına yol açabilir. Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Kanser: Antibiyotik ilaçlarının yanlış ve aşırı kullanımlarında meme, karaciğer, kolon gibi kanser hastalıklarına yakalanma ihtimaliniz oldukça yüksek. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda antibiyotik kullanmamalısınız. 2004 yılında bir hastada ortaya çıkan meme kanserinin yanlış ve fazla antibiyotik kullanımının neden olduğu tespit edildi.

Böbrek Hasarları: Antibiyotikler kimi zaman böbrekler için zararlı olabiliyor. Bir böbrek sorununuz var ise antibiyotik dozunu doktorunuz ile görüşüp yeniden ayarlamalısınız.

 Ağrı Kesicinin Zararları Nelerdir?

Mide ağrısı: Hastaların oldukça sık kullandığı ağrı kesicilerin midenin yapısını bozabiliyor. Ağrı kesiciler kullanıldığında kişide mide bulantısı veya mide ağrısı gibi yan etkiler gösterebilir. Bundan dolayı ağrı kesicilerin kullanımlarından önce yan etkilerini düzgün bir şekilde okumalı ve ondan sonra kullanılmalıdır.

Yüksek Tansiyon: Hastaların dikkat etmesi gereken sağlık problemidir. Yüksek tansiyon bireyde kalp yetmezliği ve felç riskini artırmaktadır.

Ağrı kesiciye duyarsızlık: Birey en ufak bir ağrısında ağrı kesici ilacını kullanırsa vücut buna alışacağı için artık ağrı kesiciye duyarsız hale gelir. Bu durumlarda kişi ağrı kesici kullanmıyor çünkü kullandığı takdirde bir yararını görmemektedir.

 Bu İlaçlar Nasıl Kullanılmalıdır?

Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılmalıdır.

Antibiyotik tedavisine ara verilememelidir.

Ağrı kesici hap mutlaka bir bardak su ile alınmalıdır.

Ağrı kesici ilaçları sürekli kullanımdan kaçınmalısınız.

Hamileler ağrı kesici ilaçlardan uzak durmalıdır.

Alkollü iken ağrı kesici kesinlikle kullanmamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here