Yaşlılarda Yaygın Görülen Hastalıklar

Yaşlılar, genellikle yaşlanmaya hassas bir şekilde bağlı olan bazı hastalıklarda, kronik hastalıklar dediğimiz risk grubudur .

Uzun süreli, yavaş ilerleyen ve herhangi bir insanın bu türden bir hastalık geliştirebilmesine rağmen, yaşına bakılmaksızın kronik hastalıkları düşünürüz, bunlar yaşlılarda daha sık görülür. Aslında, Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE), 6 İspanyol yetişkinten 1’inin bir tür kronik hastalıktan muzdarip olduğunu belirtmektedir.

Bu nedenle, yaşlıların sağlığına dikkat çekmek  , bu koşullardan birinin başlangıcına dair herhangi bir işaret olmadan önce uzmana gidebilmek için onları tanımak ve tanımlamak için gereklidir. Burada yaşlı insanlarda en yaygın hastalıklardan bazılarını listeliyoruz :

1. ARTRİT VE OSTEOARTRİT

artrit sıklıkla eklem şişliği neden eklemlerde bir iltihabıdır.

arterit genellikle ciddi arterit kutusunun bir sonucudur. Hemen hemen tüm yaşlılar, eklemlerinden bazılarında bu hastalığa yakalanırlar, ancak kadınlarda genellikle erkeklerde olduğundan daha yaygındır.

Özellikle artroz, eklem kıkırdağının yaştan dolayı dejenerasyonuna bağlı olarak ortaya çıkmakta, harekette ağrıya ve motor güçlüklere neden olmaktadır.

Normal olarak, acı çeken yaşlılar, anti-enflamatuarlara, infiltrasyonlara ve rehabilitasyona dayalı bir tedaviyi takiben normal bir yaşam sürdürebilir ve ağrıyı azaltabilir.

Ayrıca, en ekstrem vakalar, yapay protezlerin neden olduğu eklemleri değiştirerek ameliyatla tedavi edilebilir.

2. DİYABET

Hemen hemen tüm yaşlılar diyabet hastasıdır. Başlıca nedenleri genellikle stres, kötü beslenme alışkanlıkları ve hareketsizliktir.

Uzman ve uygun tedavi tarafından kontrol edilen yaşlı adam, tamamen normal bir yaşam sürdürebilir.

3. Yetersiz Beslenme

Yaşlı insanlar iştahlarını kaybetme eğilimi gösterirler, bu yüzden protein ve vitamin alımları azalır ve yetersiz beslenmeye yol açar.

Bu problem, diğerleri arasında, dehidratasyon, anemi veya atrofik gastrit gibi diğerlerine yol açabilir.

Bundan kaçınmak için, yaşlı insanlarda bazı beslenme alışkanlıklarını geliştirmek ve sağlıklı olmanız için gerekli olan tüm mineral ve vitaminlerin tüketimini garanti eden dengeli bir diyetin uygulanması çok önemlidir. Bazı durumlarda uzman, bu açığı hafifletmek için bazı gıda takviyelerine başvurmanızı tavsiye etmektedir.

4. GRİP

Yaşlı kişilerdeki grip, solunum problemlerinin ortaya çıkması nedeniyle komplikasyon oluşturabilir ve hastaneye yatış gerektirebilir.

Bu nedenle, yaşlıların soğuk algınlığı veya grip semptomları mevcut olması durumunda önleme son derece önemlidir.

5. ALZHEİMER 

Alzheimer onlar hafıza ve zihinsel yeteneklerini ilerleyici kaybına neden beri ve demans yaşlılar için en korkulan hastalıklardır; ve şu anda tedavi yok.

Bu dejeneratif hastalıkların ana sebebi, beynin sinir hücrelerinin zayıflamasına ve beynin bazı bölgelerine atrofisine neden olan yaşlanmadır.

6. PÁRKİNSON

Parkinson Alzheimer gibi ciddi nigra beyindeki nöronların ilerleyici kaybı neden olduğu bir nörodejeneratif hastalıktır.

Genel olarak, Parkinson bir hareket bozukluğuyla tanınır, ancak bu tek semptom değildir, aynı zamanda bilişsel, duygusal ve işlevsel değişimlere de neden olur.

7. İŞİTSEL VE GÖRSEL PROBLEMLER

Kulağın yaşlanmaya bağlı doğal yıpranması ve yıpranması genellikle işitme cihazlarıyla başarılı bir şekilde hafifletilebilen belirli bir sağırlığa neden olur.

İşitme ile yaşlandıkça, yaşlanma görsel sorunlara neden olabilir, bu yüzden yaşlıların herhangi bir tedavi olup olmadığını tespit etmek ve uygun tedaviyle başlamak için yıllık bir göz kontrolüne sahip olmaları çok önemlidir.

Miyopi, presbiyopi, katarakt, glokom veya göz suşu, yaşlılarda en sık görülen görsel problemlerdir.

8. YÜKSEK TANSİYON

Yaşlıların yüksek tansiyona sahip olması yaygındır, ancak yüksek kan basıncı daha ciddi kalp sorunlarına neden olabileceğinden bu semptom hafifçe alınmamalıdır.

Bu nedenle, sağlıklı yaşam alışkanlıklarının benimsenmesi ve kan basıncının kontrol altına alınması yaşlılıkta çok önemlidir.

9. PROSTATIN HİPERTROFİSİ

Prostat hipertrofisi üçüncü yaştaki erkekler arasında en sık görülen hastalıklardan biridir. Prostatın aşırı büyümesinden kaynaklanır, bu da idrara çıkma sorunlarına neden olur, en ciddi vakalarda enfeksiyonlara ve böbrek taşlarına neden olur.

Yatmadan önce içme suyu ve alkol ve kafein tüketiminin azaltılması iyi korunma yöntemleridir. Hastalık çok ilerlemeyse prostat kanseri vakalarında da prostatektomi ameliyatı yapılabilir.

10. OSTEOPOROZ

Osteoporoz, kemiklerdeki mineral miktarındaki azalmanın, örneğin kalsiyumun bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Bu problem yüzünden yaşlılar daha kolay kırılır.

Bu hastalık, menopoz sonrası hormonal eksikliklerden dolayı kadınlarda daha sık görülür. Etkilerini hafifletmek için, diyete ekstra bir kalsiyum alımı eklemeniz ve bazı spor ve dengeli beslenme içeren sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmeniz önerilir.

11. KAZA VASKÜLER BEYİN (İNME)

İnme, yaşlılar tarafından en çok korkulan hastalıklardan bir diğeridir. Beyin kırılmasına kan taşıyan veya tıkanmış kan damarlarından biri olduğunda ortaya çıkan bir kardiyovasküler hastalıktır.

Bu hastalık yaşlıların tamamen veya kısmen felç olmasına, motor ve konuşma yeteneklerini yitirmesine ve hatta ölmesine neden olabilir.

Erken yaşlıların yaşam için önemli olabilir Catch böylece belirtileri bilmeden çok önemlidir. Bizim bakımında bir Elder’la varsa mümkün bir kolunda kuvvet kaybı veya vücudun bir tarafında, vizyon, vertigo veya istikrarsızlık, bozulmuş konuşma ve şiddetli baş ağrısı tam veya kısmi kaybı için dikkatli olmak zorundadırlar. Bu semptomların herhangi biri durumunda acil bir doktor derhal çağrılmalıdır.

12. ENFARKTÜS

Enfarktüs üçüncü yaşta ölümün başlıca nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Kolesterol, hipertansiyon, sigara içimi, obezite ve diyabet, kalp krizi geçirecek risk faktörleridir.

Bu hastalığın herhangi bir belirtisi durumunda, hemen bir doktor çağrılmalıdır. En sık görülen semptomlardan bazıları dispne, nefes darlığı, yorgunluk veya yorgunluk, baş dönmesi ve senkoptur.

 

İyi bir bakıcı, yaşlılarda bu ve diğer yaygın hastalıkları, semptomlarını ve yaşlıların bu patolojilerin herhangi birinde mevcut olması durumunda nasıl davranacaklarını bilmelidir, ancak çoğu durumda deneyimsizlik ve bilgi eksikliği bir problem olabilir.

Bağımlı kişilere bakıcıların sahip olması , yaşlıların bakımını ve sağlık durumlarının ayrıntılı kontrolünü sağlar ve tepki verme yeteneğini artırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here