Yerli Otomobil Projesine Dev Yatırım

0
702

Yerli Otomobil Projesine Dev Yatırım

Yıllar önce Türk mühendisler tarafından üretilen ilk yerli otomobil olan devrim arabalarının üzerinden tam 57 sene geçmiş. 129 günde tamamlanan devrim arabaları tamamen Türk mühendislerinin o dönem ki üstün çabalarıyla ortaya çıkmıştır. Biri beyaz diğeri siyah olarak üretilen bu iki otomobilden birisi şu anda bir müzede sergileniyor.

 Yerli Otomobil Üretiminde Sanayicilerin Rolü

 Otomobil denen teknoloji hem pahalı hem de meşakkatli bir alan. Bu nedenle ülkemizdeki büyük şirketlere çok önemli görevler düşüyor. Otomobil sanayi ülkemizde gelişme aşamasında olan sanayi kollarının başında geliyor. Hem ithalatta hem de ihracatta önemli paya sahip olan otomobil sanayisi ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Ancak üretilecek olan yerli otomobilin tüm parçaları kendi sanayicilerimiz tarafından üretileceği için hem ülke parası içeride kalacak hem de ülkedeki işsiz insan sayısında önemli azalmalara neden olacaktır. Bu sanayiciler eğer üretim alanını bir bölgeye değil de Türkiye’nin 7 bölgesine de yayabilirse bu ülke adına çok büyük bir yatırım olacaktır. Çünkü özellikle doğuda yaşayan gençlerin sanayi alanında bir işe girememesi ve buradaki işsiz sayısının yüksek olması çok büyük sorunlar doğurur. Üretime ayıracağımız hem maddi hem de manevi desteklerle ülkemizin birçok alanında birçok gence iş imkânı sağlanabilir.

 Yerli Otomobile Devlet Desteği

Üretilecek olan yerli otomobilde devletin sanayicilere vereceği destekle bu süreç daha kısa bir zamana çekilebilir. Devletin vergi anlamında yapacağı kolaylıklar sanayicilerin bu işe daha hevesli bakmasına vesile olacaktır. Son yıllarda ülkemizde yapılan teknolojik yatırımlar orta ve uzun vadede ülke ekonomisine önemli katkılar verecektir. Gelişen dünyada teknolojinin ekonomideki yeri yadsınamaz bir gerçektir. Eğer gerekli yatırımlar sağlanırsa gelecek anlamında ülkemizin önü gerçekten çok açık görünüyor. Türk mühendislerine verilecek destekle bu çok kolay bir süreç olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here